564
274789

LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Rödrandig Rännåsporfyr och förgylld brons. Kolonnskaft på rund fot. Urnformad ljuspipa. Höjd 17 cm.

Nagg, sliten förgyllning, en dekorknopp av och medföljer lös.