Madeleine Pyk – en samling F769
592
273867

KATTSTATYETT, brons, Egypten, möjligen 22-30 dynastin, 945-332 f Kr.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris

Sittande katt med upprättstående öron varav ett med örhänge, tydligt markerade ögon, svans vikt runt höger sida om kroppen. Höjd 26 cm. Monterad på träsockel.

Slitage, anlöpningar, flagor, bristningar, ett hål. Senare sockel och öronring.

Proveniens

Ur ambassadör Lars von Celsings samling (1916-2009), sändebud i Kairo 1972.

"The Cat in Ancient Egypt", J. Malek, The British Museum press, London 1993, pp 100-105.