663
241845

SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Rokokostil med dekor i relief. Bestående av 39 mattallrikar, fem sopptallrikar, 19 desserttallrikar, tre såssnipor med fat, tre slevar, ett fat med huv, två saltkar samt en terrin med lock och fat.

Sprickor, nagg och lagning.

Proveniens

Lady Augusta Posse-Gosling, born Hägerflycht, Åkers Styckebruk.