Arne Jones E1299
686
262430

DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
52 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk på helslagen fot, driven och ciselerad dekor av antikiserande profilporträtt och fruktknippen. Locket med drivna och ciselerade blommor och alliansvapen samt graverade initialer. Bärknopp. Höjd 20 cm, vikt 860 g.

Bristning vid tumgreppet.

Proveniens

Sten Röings samling.

The collection of Sten Röing.