703
262865

SOCKERSKRIN, silver, rokoko, Nils Dahl, Linköping (verksam 1739-1786). Vikt ca 235 gram.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Ovalt, med dekor av raka knäckar, på fyra svängda fötter. Locket med graverad ägargravyr A. Schiörling och B.C. Thel. Längd 14 cm.

Fötternas fästen med små lagningar. Slitage.