GRÄDDSNÄCKA, av Henrik Wittkopf d. ä., Stockholm 1747. Senbarock.
Invändigt förgylld, nästintill rund på tre volutfötter, slät med konturerad kant. Undertill stämplat ägarmonogram under friherrlig krona. Längd 11,5 cm, vikt 188,5 g.
Ur en svensk privatsamling.
×
Logga in
Kunde inte logga in