735
257089

BORDSURTOUTER, ett par, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1755-1768. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
54 000 SEK

Ovala på fyra bladfötter, konturerad räfflad kant med bladornament. Propparna invändigt förgyllda, krönta av blomma. Undertill stämplad ägarmärkning LC. Höjd 21 cm, total vikt utan flaskor 1 559 g. (2).

Handtagets fäste med bristningar. Senare flaskor. Två extra flaskor medföljer.

Proveniens

Ägarmärkningen LC syftar sannolikt på Lovisa Cronhielm af Flosta (1744-1818) gift 1764 med Johan Gabriel Banér (1733-1811).
I arv till sonen Johan Gustaf Banér (1775-1843), i vars bouppteckning upptas, "wid Sjöö...Silfver: 2 St Bord surtouter 119" (lod). Detta motsvarar ca 1 566 g. Via arv till hans sondotter Sigrid Banér (1850-1876) gift 1872 med Carl Ludvig Mattias Rosenblad (1848-1931) deras dotter Anna Rosenblad (1873-1973) gift 1894 med Jakob Erland Fredrik Bennet (1868-1951) där efter i arv till nuvarande ägare.