736
241379

SALTKAR, 2 st olika, ett av Silwester Wohlgemut, Celle 1730-tal, ett av ACW, Wien 1784.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Invändigt förgyllda. Ett rektangulärt med helslagen fot och avfasade hörn. Ett ovalt, på fyra svängda ben. Längd 7 cm resp 8 cm, vikt 111 g resp. 107 g. Ett par saltskedar medföljer. (2).

Tilläggslista

Marks underneath fair, interior gilding good, overall some wear.

Ur en svensk privatsamling.