760
263001

BÄGARE, av Carl Johan Bask, Södertälje 1779.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Delvis förgylld, på kälad fot med rocaille och svängda knäckar, runt livet graverad dekor av kartuscher, blomrankor och initialer, vågband och stämplad lambrequin. Inuti lös bricka i silver med gåvoinskription, H.G. Hammar. Höjd 22 cm, vikt 456,5 g.