804
241267

TEKANNA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1900-talets början.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
575 - 766 EUR
650 - 867 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Delvis förgylld, rund, slät med uppsvängd hänkel i svärtat trä. Toppigt lock med akantusblad och räfflad knopp. Även locket med stämplar. Höjd 15,5 cm.

Ur en svensk privatsamling.