270
300454

Carlos Cruz-Diez

(Venezuela, Född 1923)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris
820 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Carlos Cruz-Diez
(Venezuela, Född 1923)

"Physichromie 748"

Signerad Cruz-Diez och daterad Paris, juni 1974 a tergo. Silkscreen, bemålade PVC och akrylremsor i aluminiumram 100,5 x 100,5 cm.

Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare på Galleri Konstruktiv Tendens, Stockholm.

Carlos Cruz-Diez anses vara en av Latin-Amerikas allra främsta konstnärer och hans namn finns med bland de största inom OP- och Kinetisk konst. Verken omfattar geometriska abstrakta former placerade enligt noggrant uträknade kombinationer för att på så vis skapa optiska experiment. Med hjälp av enkla linjer och räta lameller skapar han en optisk illusion som ger en känsla av rörelse till verket. Alla Cruz-Diez färgorienterade experiment ger publiken en aktiv roll eftersom konstverket och dess färgspektra förändras beroende på betraktarens position.