407
294209

MARIE-LOUISE IDESTAM-BLOMBERG, schackspel med 32 pjäser, Firma Svenskt Tenn 1951.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn och förgyllt tenn. Modell 455. Schackbrädet stämplat med änglamärket SVENSKT TENN Stockholm A9. 40x40 cm, höjd 4-7,5 cm.

Slitage.

Hedqvist, Jacobson, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004, sid 37, 40.

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då var pjäserna utförda i elfenben och ebenholts. Inspirationen till utformningen av figurerna lär ha hämtats från den ryska bondekulturen. Estrid Erikson såg schackspelet på Parisutställningen och Svenskt Tenn fick överta tillverkningsrättigheterna. Spelet ställdes även ut på Stockholmsutställningen 1930.