408
295900

BJÖRN TRÄGÅRDH, NILS FOUGSTEDT, satsbord, tre delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Modell 423. Tennskivor med graverad dekor av motiv ur Noaks Ark, benställning av svärtat trä. Det största bordet stämplat med änglamärket Firma Svenskt tenn D8. Största bordets längd 66,5 cm, bredd 34,5 cm, höjd 55,5 cm.

Slitage, mindre lagningar.(3)