467
297538

JOSEF FRANK, bokhylla, 3 sektioner, Firma Svenskt Tenn, 1965.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tudelade, två nederdelar med dörrpar, en med sex lådor, en överdel med vitrin, en med skrivbordsinredning bakom klaff, en med dörrpar, hyllinredning med spegelglas i botten. Två av bakstyckena signerade Josef Frank 1965. Höjd (150 +70) 220 cm, bredd 100 cm, djup 45 cm.

Ett handtag skadat, obetydligt slitage.