493
268788

RACKENGRUPPEN, sannolikt Knut Fjaestad, pall, jugend ca 1900.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, skuren och snidad dekor av olika fåglar, genombrutna hjärtan. Lös sits, klädd i präglat brunt skinn. Höjd 39 cm, diameter 36 cm.

Torksprickor, slitage.

Proveniens

Gustaf LM Ericson.