591
248985

CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Finland 1950-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
748 - 935 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Svängda former, stoppad, grå klädsel, ben av bok, undertill otydligt stämplad HIORT ... P...VESTÖ

Slitage, benen limmade. Ej sammanhörande fotpall medföljer.

Carl-Gustav Hiort af Ornäs (f 1911) var en finlandssvensk inredningsarkitekt med egen möbeltillverkning i Helsingfors från år 1945. I Sverige såldes Hiort af Ornäs formgivning genom Gösta Westerberg Möbel AB, vilka tillverkade Hiort af Ornäs stolar på licens.