Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
894
301669

PABLO PICASSO, skål, "Personnages" Madoura, Vallauris, Frankrike 1956.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Fajans, glaserad och ristad dekor i vitt, svart och blått av figurer. Signerad EDITION PICASSO 87/100 och stämplat MADOURA PLEIN FEU EDITION PICASSO. Diameter 26 cm, höjd 10,3 cm.

A Ramié,"Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 355, sid 182.

Utförd i 100 ex.