895
302720

PABLO PICASSO, vas, "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Fajans, glaserad och ristad dekor av uggla i brunt, vitt och svart. Målad signatur EDITION PICASSO samt inpressad stämplad MADOURA PLEIN FEU. Höjd 25 cm.

Nagg.

Alain Ramié, "Picasso, catalogue de l'oeuvre céramique édité 1947-19712, Galerie Madoura, 1988. Nr 135 sid 76.

Modellen utförd i 500 exemplar.