929
278884

MATTA. "Tornet". Flossa. 309 x 208,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Komponerad 1932. Tillverkad efter 1941.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, något skadade kortsidor varav en med skada och lagning, fransar saknas.

Jämför Mattor och Vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch 10; Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 37.