938
302879

MATTA. "Kryptans matta" ("Sipporna"). Rölakan. 350 x 255 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 330 - 1 520 EUR
1 520 - 1 740 USD
Klubbat pris
23 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, något smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

"Kryptans matta" vävdes första gången till kryptan i Hotell Båstad. Den kallades då "Sipporna" men har sedan alltid benämnts"Kryptans matta".