216
282816

Lennart Olson

(Sverige, 1925-2010)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
21 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Lennart Olson
(Sverige, 1925-2010)

"Västerbron III, Stockholm", 1954

Signerad Lennart Olson samt signerad och daterad 1 juli 1998 a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 14,5 x 37,5. Bladstorlek 28,5 x 40 cm.

Lennart Olson och Ulf Hård af Segerstad, "From one side to the other", 2000, avbildad sid 55.

Formgivare