233
282265

William Klein

(USA, Född 1928)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
William Klein
(USA, Född 1928)

"Mayday, Moscow 1961"

Signerad William Klein och daterad 1982 a tergo. Även stämplad William Klein a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 23,7 x 34,3 cm. Bladstorlek 30 x 40 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm, enligt uppgift inköpt på 1980-talet.

John Heilpern och William Klein, "William Klein: Photographs", 1981, avbildad uppslag sid 98-99.