Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
234
309729

Antanas Sutkus

(Litauen, Född 1939)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Antanas Sutkus
(Litauen, Född 1939)

ANTANAS SUTKUS, Signerad A. Sutkus och daterad 1969. Vintage. Silvergelatinfotografi.

"Pioneer, Ignalina, 1964". Bildyta 36 x 36,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Saulius Zukas (red), "Antanas Sutkus Photographs", 2000, avbildad helsida sid 44.
Anna Tellgren, "Åter till verkligheten. Fotografi ur Moderna Museets samling", 2010, avbildad helsida bild nr 224.

Motivet återfinns i Moderna Museets samling.