Original samt provtryck till skivomslag för "Fläsket brinner", 1972
Tre delar, signerade Hans Esselius a tergo respektive signerad Hans Esselius och daterad 1972. Gouache på papper 46 x 46 cm respektive 35 x 35 cm. Provtryck 38 x 63 cm.
Privat samling.
Göteborgs konstmuseum, Konstens Hus, Luleå, Uppsala konstmuseum och Södertälje konsthall, ”Hjärtat sitter till vänster”, 1998-1999.
Ulf Kihlander, Ola Åstrand (red), ”Hjärtat sitter till vänster”, 1998, avbildad i färg sid 88.