412
299765

Karin Frostenson

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karin Frostenson
(Sverige, Född 1946)

"I Varuhuset"

Signerad KF. Akryl på pannå 92,5 x 80 cm.

Proveniens

Privat samling.

Leif Nylén, ”Konstrevy”, 1970 nummer 2/3, första versionen av ”Varuhuset” avbildad i färg sid 96.
Ulf Kihlander, Ola Åstrand (red), ”Hjärtat sitter till vänster”, 1998, version två av ”Varuhuset” avbildad i färg sid 132.

Varuhuset är en av Frostensons mest kända bilder. Den visades för första gången 1969 på Galleri Mejan tillsammans med "Från ghetto till koncentrationsläger" och "Ansikte gjort av många ansikten" sedan på en manifestation på Gamla Brogatan i Stockholm. Under utställningen försvann målningarna ”Varuhuset”, ”United States Cultural Center”, ”Mannen men guldhjärnan” och ”Från ghetto till koncentrationsläger”, då utställningen var utomhus och dåligt övervakad. Idag återstår enbart repliker utförda av Frostenson på dessa målningar. Varuhuset finns idag i tre unika versioner, varav en köptes in av Göteborgs konstmuseum efter att den ställts ut på utställningen ”Hjärtat sitter till vänster”.

Varuhuset som ses på bilden är PUB i Stockholm, bilden är uppbyggd av stiliserade rulltrappor och människor. Bilden hör till Frostensons serie ”Bildberättelser”. I bildens främre del ser man en kvinna som precis ställt sig i rulltrappan, vi får följa kvinnan och de andra personerna på deras färd mellan våningsplanen och butikerna i PUB i ett allt hastigare tempo, för att sedan i bildens slut transformeras till ballonger av de varumärken de kommit i kontakt med i varuhuset.

" [...] Men inne i ”Varuhuset”, där är det varmt och skönt. Rosa och silver – som en nersliten dröm från tjugotalet om överflöd och en ny livsrytm. Husmödrarna är shinglade fast kändisen Lyndon Johnson har redan hunnit byta namn till Richard ”Chiquita” Nixon. Ballongerna gungar och håret raknar av bara farten. Men nere i hörnet, barnets möte med Musse Pigg, det liknar någon moralitet ur en medeltida kyrkmålning: människan och den grinande döden. Vilka fasor är det som driver den här apparaten, vilken ohygglig spänning är på väg att brista… […]". Leif Nylén 1970

När man nämner Karin Frostenson tänker säkert de flesta på verket ”The never come back” som hon gjorde tillsammans med Lars Hillersberg 1968. Målningen finns idag på Moderna museet tillsammans med hennes verk ”AB Real” ”(Speglingar)” från 1975. ”Speglingar” visades för första gången på utställningen ”Kvinnfolk”, som än idag är den största utställningen med konstverk från 1960–1970-talet utförda endast av kvinnor. Utställningen visades både på Kulturhuset i Stockholm år 1975 och på Malmö konsthall.

Frostenson, Lars Hillersberg, Lena Svedberg, Carl-Johan De Geer och Ulf Rahmberg utgjorde i slutet av sextiotalet redaktionen för tidningen Puss. Puss gavs ut i totalt 24 nummer under åren 1968 till 1974. Under dessa år var närmare hundra personer involverade i tidningen, utan att räkna in fotfolket som distribuerade dem. De första numren fanns till salu hos tidningshandlare, men inom kort ansågs Puss ha ett allt för magstarkt och oseriöst innehåll för att butikerna skulle vilja ha den i sina sortiment. Man gick då gå över till att annonsera i tidningen efter personer som skulle fungerade som gatuförsäljare, varje nummer av gavs ut i mellan 5.000 – 10.000 exemplar.

Ett av Frostensons viktigare bidrag till tidningen var serien ”Ryska revolutionen” som hon gjorde tillsammans med Hillersberg. ”Ryska revolutionen” fanns med som den sista delen i Puss på dess baksida i närmare femton nummer. Frostenson gjorde även omslagen till nummer 3, 10 och 20.