413
303334

Hans Esselius

(Sverige, Född 1948)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Hans Esselius
(Sverige, Född 1948)

"Professor Hoffmans promenader"

Signerad Herr Esse. Tusch och täckvitt på papper, sexton delar, 10 x 15 cm vardera. Samramade, totalt 54,5 x 75 cm inklusive ram.

Proveniens

Privat samling.

Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors, ”Spelets Regler”, 1981.
Göteborgs konstmuseum, Konstens Hus, Luleå, Uppsala konstmuseum och Södertälje konsthall, ”Hjärtat sitter till vänster”, 1998-1999.

Huvudbladet nr 1, 1971.
Underground tidningen Vargen nr 3.
Vannbæraren nr 1, 1974.
Ulf Kihlander, Ola Åstrand (red), ”Hjärtat sitter till vänster”, 1998, avbildad på sid 93-97.

Professor Hoffmans Promenader består av 16 stycken tablåer utan någon direkt ”handling”, annat än promenadens förflyttning i det händelserika landskapet. Från början var det tänkt som ett bildsynopsis till en tecknad film om Professor Albert Hoffmans mytomspunna cykeltur från sitt laboratorium där han råkat få några droppar LSD på handen, vilket räckte för en cykeltur i kosmos som han berättat om i olika intervjuer. Ingen ville finansiera detta filmprojekt trots att jag förenklat animationen från cykeltur till promenad. Istället lät jag trycka ett litet A5-häfte i 250 ex som jag distribuerade själv under tillkomståret 1971. På omslaget lyckades jag stava både titel och namn med dubbla ”f”: ”Proffessor Hoffman” men det gjorde ju min figur ännu mer personlig. Även om jag numer försöker stava hans doktorsgrad rätt så heter han för alltid Hoffman, och liknar för övrigt bara sig själv.
Lagom till första Gärdesfesten kom första numret av undergroundtidningen ”Huvudbladet” ut, där serien fanns med på en helsida. Mitt alias som serietecknare var Herr Esse som ingen visste vem det var. Så när Carsten Regild publicerade serien i nummer 3 av Kulturmagazinet ”Vargen” uppmanade han tecknaren att höra av sig till ”Vargen”, och jag fick därefter annat material publicerat i efterföljande nummer.
Ganska snart berättade folk att de sett serien publicerad i både Danmark, Holland och Tyskland, men jag fick aldrig tag i dessa förmodligen konstnärspublicerade tidningar. I Norge publicerade den oberoende kulturtidskriften ”Vannbæraren” serien i nr 1 1974 och i Finland var Hoffman en återkommande vinjettfigur i den Finska konsttidskriften ”Taide” (Konst) under flera år på 70-talet. Vilket ledde till att Professor Hoffman under den tiden fick kultstatus hos det unga avantgardet i Helsingfors.1981 ställdes bildserien ut på utställningen ”Spelets Regler” på Amos Andersons Konstmuseum i Helsingfors där jag även visade mina sprängda polaroidfoton och ett antal egentillverkade hologram, som även de gick i Hoffmans psykedeliska fotspår. På utställningskatalogens baksida går Hoffman med sin hund ledsagad av texten: ”Konsten Förpliktigar: God Fortsättning”. Men någon fortsättning på promenaderna blev det inte. 1998 fick Professor Hoffman i alla fall åka på turné genom Sveriges Konstmuseer via den av Åla Åstrand sammanställda utställningen ”Hjärtat sitter till vänster” med konst från 1964 till 1974, med start på Göteborgs Konstmuseum och därefter vidare till Konstens Hus, Luleå, Uppsala Konstmuseum och Södertälje Konsthall.
2011 fyllde serien fyrtio år, men Professor Hoffman kommer alltid vara bortom tid och rum och inför sitt kommande öde nynnar han bara tyst för sig själv: ”I´m Ready to go Anywhere..."
Hans Esselius