421
287048

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"För Moderna Museets filmstudio", 1964

Signerad Öyvind Fahlström och daterad 1964. Färglitografi med fotocollage, kompletterat 1966, 64 x 49 cm. Unik.

Proveniens

Ebba Pettersson, "Lilla Paviljongen" (Hos Petra), Stockholm.
I gåva från ovan till vän.

Under 1960-talet började Moderna Museet med aktiviteter för barn, där de kunde se film, under tiden som deras föräldrar tittade på utställningarna. Öyvind Fahlström, Lennart Rodhe och Elis Eriksson var några av de konstnärer som Moderna Museets filmstudio engagerade för att göra affischer. Dessa delades ut till alla barn som kom till filmstudion med ambitionen att varje barn skulle få äga ett samtida konstverk. Det aktuella exemplaret är unikt då Fahlström senare satte dit, på platsen för visningsprogrammet, ett fotografi av honom själv, taget på Venedigbiennalen 1966. Därefter gav han den som gåva till Ebba Pettersson, legendarisk gallerist på "Lilla Paviljongen"(Hos Petra) på Söder i Stockholm.