Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine F766
Auction:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
421
287048

Öyvind Fahlström

(Sweden, 1928-1976)
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Hammer price
22 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Head Specialist Contemporary Art and Photographs
+46 (0)702 63 70 57
Öyvind Fahlström
(Sweden, 1928-1976)

"För Moderna Museets filmstudio", 1964

Signed Öyvind Fahlström and dated 1964. Lithograph in colours with photo collage, 64 x 49 cm. Unique.

Provenance

Ebba Pettersson, "Lilla Paviljongen" (Hos Petra), Stockholm.
As a gift from above to one of her friends.

More information

Under 1960-talet började Moderna Museet med aktiviteter för barn, där de kunde se film, under tiden som deras föräldrar tittade på utställningarna. Öyvind Fahlström, Lennart Rodhe och Elis Eriksson var några av de konstnärer som Moderna Museets filmstudio engagerade för att göra affischer. Dessa delades ut till alla barn som kom till filmstudion med ambitionen att varje barn skulle få äga ett samtida konstverk. Det aktuella exemplaret är unikt då Fahlström senare satte dit, på platsen för visningsprogrammet, ett fotografi av honom själv, taget på Venedigbiennalen 1966. Därefter gav han den som gåva till Ebba Pettersson, legendarisk gallerist på "Lilla Paviljongen"(Hos Petra) på Söder i Stockholm.