Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
421
287048

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"För Moderna Museets filmstudio", 1964

Signerad Öyvind Fahlström och daterad 1964. Färglitografi med fotocollage, kompletterat 1966, 64 x 49 cm. Unik.

Proveniens

Ebba Pettersson, "Lilla Paviljongen" (Hos Petra), Stockholm.
I gåva från ovan till vän.

Under 1960-talet började Moderna Museet med aktiviteter för barn, där de kunde se film, under tiden som deras föräldrar tittade på utställningarna. Öyvind Fahlström, Lennart Rodhe och Elis Eriksson var några av de konstnärer som Moderna Museets filmstudio engagerade för att göra affischer. Dessa delades ut till alla barn som kom till filmstudion med ambitionen att varje barn skulle få äga ett samtida konstverk. Det aktuella exemplaret är unikt då Fahlström senare satte dit, på platsen för visningsprogrammet, ett fotografi av honom själv, taget på Venedigbiennalen 1966. Därefter gav han den som gåva till Ebba Pettersson, legendarisk gallerist på "Lilla Paviljongen"(Hos Petra) på Söder i Stockholm.