22
300073
Eugène Jansson
(1862-1915)
Eugène jansson, manlig aktstudie, sittande modell

Manlig aktstudie, sittande modell

Utförd 1906-14. Duk 82 x 65 cm.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 529 - 10 661 EUR

Klubbat pris:
130 000 SEK
Proveniens

Konstnärens sterbhus.
Privatsamling.

Nils G. Wollin, "Eugène Janssons måleri", SAK, 1920, upptagen i katalogen som nr 119, sid 183, avbildad sid 189.

Kontakta specialist
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05