21
296119

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Fröken Ester Sahlin"

Signerad IA och daterad -03. Akvarell 21 x 14 cm.

Proveniens

Doktor Sten Lindeberg, Stockholm.
Generalkonsul Thorsten Lundgren, Stockholm.
Privatsamling.

Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 43, "Svensk porträttkonst från 1800 till nu", 1946-47.