229
314880

ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Benvit botten med närmast yttäckande mörkblå medaljong och diagonala rader av polykroma botehornament. Smal röd huvudbård med stiliserade blomrankor.

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. En kortsida saknar en schackbård.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.