Benvit botten med närmast yttäckande mörkblå medaljong och diagonala rader av polykroma botehornament. Smal röd huvudbård med stiliserade blomrankor.
Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, lagningar. En kortsida saknar en schackbård.
Direktör Arne Nilsson, Sandviken.