232
309895

SEMIANTIK KESHAN. 201,5 x 135 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Mörkblå botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka. Sannolikt korkull.

Något smutsig. Långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida saknar några knutrader, senare fransar.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

278. Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
Budhistorik
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
Fair warning
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
Aktuellt bud:
210 000 SEK