233
309886

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 231,5 x 143,5 cm. Sannolikt tillverkad av Ali Kermani.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
68 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt millefleurs-mönster, blommande träd, olika slags fåglar och stor medaljong med Shah Abbas porträtt samt inskription (Safavie Shah Abbas = safavidtiden Shah Abbas). Mörkblå huvudbård med tätt mönstrade blombuketter. Ljust kamelhårsfärgade sekundärbårder med rik blomranka. Ca 720 000 knutar per kvadratmeter. Inköpt i Gävle 1956.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Två hörn med liten lagning, ett hörn med obetydlig skada.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.