234
309884

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Polykromt landskap med grekiskt tempel med inskriptioner och världens härskare och historiska personer. Mörkblå huvudbård med blommor och kartuscher med namn och nummer. Överst i huvudbården kartusch med inskription: Payande bad Bozorghane mashayer alam (ungefär: De skall leva i evighet).

Några garner är korroderade. Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Sidorna med smärre trampveck och lagningar.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.