235
309874

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Polykrom palatsscen med Nader Shah på tronen med uppvaktning och inskription. Bred benvit huvudbård med hjortar, rovdjur, hästar, träd samt i hörnen porträttmedaljonger av Mahmmod Shah med inskriptioner.

Den bruna färgen ställvis korroderad. Smutsig, fläckar, smärre malskador. Sidorna med smärre skador, ett hörn lagat.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.