241
309873

SEMIANTIK TURKISK. 191,5 x 128 cm (samt 1,5 cm slätväv på varje kortsida).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Silkevarp. Blått bönefält med polykroma palmetter, blommor och molnband. Bönenischen indelad i fält med inskriptioner. Bred benvit huvudbård, nedtill med palmett- och arabeskrankor, upptill med kartuscher med inskriptioner och blomrankor.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.