243A
252790

KAKELPLATTOR, 3 st., glaserat lergods. Iznik, Turkiet, 1600-tal. Mittersta kakelplattan 25,5 X 25,5 cm, de övriga två 24,5 X 24,5 cm. Senare träram 33,5 x 84,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Målad dekor av skål med tulpaner, nejlikor och molnband samt andra blommor omgivna av cypresshalvor.

Sprickor, skador, lagningar, kompletteringar.

Proveniens

Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.

Aqsunqur-moskén i Kairo fick liknande kakelplattor ditsatta på 1600-talet.