243
309892

SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 332 x 227,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Vinröd botten med polykroma medaljonger, stora palmettrankor, molnband, maskaroner, mytologiska djur, inskriptioner, påfåglar, andra fåglar och persiens symbol med sol och lejon med sabel. Mörkblå huvudbård med stor palmett- och blomranka, samt kartuscher med skrift.

Något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med smärre malskador, en långsida med smärre trampveck, en kortsida med smärre skador.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.