246
318337

BRODERAD TAVLA. Sverige omkring 1800. Oval, 27 x 22,5 cm, rektangulär förgylld originalram med medaljongkrön och pärlstav 41,5 x 31,5 cm.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Benvitt siden med polykroma silkesbroderier och bemålning av flicka sittande i landskap. Porträtt broderat och målat av Sara Magdalena Roman (född Björk) föreställande dottern Sara Christina Roman (1795-1860).

Broderiet med obetydliga fläckar. Ramen med obetydliga skador.