Marinblå botten med polykroma träd, blomställningar och nischer. Bred vinröd huvudbård med stor palmett- och blomranka samt två kartuscher med inskriptioner.
Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Sidorna med trampveck och smärre skador.