259
291966

SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris

Benvit botten med närmast yttäckande terrakottafärgad medaljong, hörnornament, stiliserade blommor och palmettslingor. Bred terrakottafärgad huvudbård med palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskrankor.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador. Tre skadade sidor.

Proveniens

Stäflö gods, Kalmar län, Småland.