270
315791

SEMIANTIK KAUKASISK KELIM, sannolikt Shirvan. 256 x 156,5 cm.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris

Polykromt randmönster med stiliserade växter i trappstegsmedaljonger, sicksackbårder, enfärgade bårder och bårder med snedställda figurer.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål.