Mörkblå botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med blomställningar och palmetter.
Ställvis hårt slitage, fläckar varav flera stela och några något sköra, smärre skador och revor. Något skadade sidor.