310
269076

MATTA, antik/semiantik Täbris. Ca 328,5 x 222.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris

Mörkblå botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- och palmettslingor. Blekgul huvudbård med blom-, palmett- och arabeskrankor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.