311
240510

SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Slätvävd benvit botten med knutna polykroma mönster av stort livsträd, fåglar, hjortar, kolonner, palmetter och nisch. Benvit huvudbård med stor palmett- och bladranka samt molnband. Vissa mönster knutna i silke.

Vissa garner korroderade. De slätväda partierna med ställvis slitage och skador, de knutna silkespartierna har ställvis hårt slitage. Fläckar, lagningar. Kortsidorna saknar ett par knutrader.

Tilläggslista

Ändrat utropspris: 18.-20.000kr.