315
241261

SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Polykromt trädgårdsmönster med palmett- och blomslingor, molnband, fåglar, strider mellan fågel Fenix och draken, kattdjur och ormar. Bred benvit huvudbård med kartuscher med molnband, arabeskslingor, blommor, palmetter, fåglar och mytologiska motiv. Blå sekundärbårder med fåglar och gripar, samt två inskriptioner.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Baksidan med smärre malskador.