371
312615

Jonas Åkerström

(Sverige, 1759-1795)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Jonas Åkerström
(Sverige, 1759-1795)

Horatius' systermord

Påskrift på duk uppfodrad på pannån a tergo 'Jonas Åkerström' och daterad 1787. Pannå 41 x 59 cm.

Proveniens

Pehr Hörberg, Falla, Risinge socken, Östergötlands län, 1796-1816.

Bengt Rapp, "Jonas Åkerström, 1759-1795, Ett gustavianskt konstnärsöde", 1998. Beskriven samt avbildad sid 100, kat.nr 56.

Ur: Livius I:26.