388
310916

Willem van de Velde, tillskrivna

(Holland, 1633-1707)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
(Holland, 1633-1707)

WILLEM VAN DE VELDE, tillskrivna, ett par, pannå, enligt uppgift är den ena otydligt signerad.

Sjöslag , vardera 41 x 30 cm. Äldre svartmålade och bronserade ramar.

Smärre slitage längs kanterna, efter ramen. Något lösa ramen.

Proveniens

Tidigare i Gustaf Lewenhaupts samlingar (1791-1873) på Karlslund, därefter i arv.